Sera Yapımı PDF Yazdır e-Posta
Yönetici tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 06 Ekim 2012 10:24

Bahçe tipi hazır imalat seralar bir hayli pahalı olabiliyor, bence satın almaya da hiç gerek yok. Kendimiz fazla zorlanmadan basit bir sera yapabiliriz.

Hem kendi kendine yapmış olmanın keyfi bir başka...

Çalakalem kabataslak bir şekil çizdim. Ölçülerini kendi KüçükBahçem'e göre belirledim.

 Sonra gidip bir yapı malzemesi mağazasından gerekli malzemeleri satın aldım. İşte fotoğrafı ve listesi:
16 m 0.20 çaplı PPRC boru
12 adet T (0.20 çap)
 6 adet 45 derecelik dirsek (0.20 çap)
 1 adet artı (artık teknikteki adı neyse...)
15-20 adet boru klipsi (0.20 çapa göre)
 PVC yapıştırıcı
Sudan, ısıdan etkilenmeyen güçlü bir bant
10 m2 kadar kalın, saydam naylon


Gerekebilecek alet edevat ise şunlar:
(Aslında boruları eklemek için ısıtıcılı özel kaynak makineleri kullanıyorlar. Fakat bende böyle bir cihaz olmadığı için eldeki cihazları kullandım.)
Borunun uçlarını inceltmek için taşlama makinesi
Boruları kesmek için bir kıl testeresi ya da dekupaj testere
Her zaman lazım olacak, 1 adet sabit boyalı kalem
Şeritmetre
Yerine göre gerekirse bir adet perçin aleti ve bir miktar perçin
Sıcak silikon tabancası ve yeteri kadar silikon çubuk
1 demlik çay (lazım olacak)
ve en önemlisi iyi bir asistan. Bende iyi ki OğulMonk var.


Asistanımızla birlikte boruları ölçülerimize uygun olarak işaretledikten sonra testeremizle düzgün ve temiz bir şekilde kesiyoruz. Kesilen boru parçalarının uçlarını taşlama makinesi ile bir miktar inceltiyoruz. Taşlama makinesi yoksa bir zımpara ya da eğe ile de aynı işi görebilirsiniz fakat sizi bir hayli uğraştırır.Eklemeleri yapmadan önce, değerli komşumun tavsiyesi üzerine dirsekleri ve T'leri makarna gibi iyice bir kaynattım ki ısıdan dolayı genleşerek borular daha rahat girebilsin. Fakat kullandığım PPRC borular zaten sıcak su iletiminde kullanılmak üzere yapıldığından beklediğim kadar esnemedi, genleşmedi. Eğer siz farklı tipte bir boru kullanacaksanız ısıtma işlemi sizde daha faydalı olabilir.
Parçaları özel PVC yapıştırısı (TANGIT) kullanarak yapıştırıyoruz. Burada dikkat edilecek nokta, eğer portatif yani sökülüp gerektiğinde yeniden kurulabilen bir sera yapacaksak yapıştırıcıyı her birleşme noktasına sürmemek lazım. Ben sökülebilir, taşınabilir olsun istediğim için burada bu şekilde tarif ediyorum. Fotoğraflardan da anlaşılabileceği gibi sadece sabit kalacak parçaları yapıştırdım. Sabit parçaları bir de kalemle işaretledim ki sökerken buraları zorlamayayım. Ayrıca sabit parçalara iyice sağlamlaştırmak için sıcak silikon uyguladım.


Sonuçta elimizde aşağıdaki fotoğrafta adetleri de yazdığı gibi parçalar olması lazım.

Bütünü görmek için parçaları birleştirmeye hazır bir şekilde yere serdim.Sonra da kolaylıkla geri çıkabilecek gibi birleştirdim ve işte sonuç. Yedek asistanımızı da içine alabilecek büyüklükteki seramızın iskeleti hazır görünüyor.

Daha sonra da iskeletimizi asistanımızın da desteğiyle birleştiriyoruz. Bir fayans çekici ile tepesine tepesine vurarak sıkılaştırıyoruz.

Eksik parça olmadığını, ölçülerde, kesimlerde, birleştirmelerde sorun olmadığını gördükten sonra yeniden söktüm. Seramızın pratik bir şekilde sökülebilir, taşınabilir (sökülable-taşınable diye de yazılır ama söküleybıl-taşıneybıl diye okunur) olabilmesi için sabit kalacak parçaları bir bant yardımıyla birleştirdim. Bantlı kısımlar daha sonra bilek gücüyle zorlanarak sökülebilir. İstenirse bu parçalar da fotoğraftaki gibi sabit kalacak şekilde yapıştırılabilir. Fakat ben yüksek oranda sökülebilirliği tercih ettim (Highly sökülable diyoruz biz buna)


İskeletimizi hazırladıktan sonra sıra geldi naylonumuzu kaplamaya. Ayakkabı bağcığı bağlar gibi iple tutturmak için önce perçin çakmıştım amma ve lakin naylon çok sağlam olmadığı için perçinler kolaylıkla yırtılıp düştü. Isıtarak yapıştırmayı denedim bunda da pek başarılı olamadım. İşte böyle bir kaç farklı yöntem denedikten sonra boru klipsi kullanmaya karar verdim. Bu gayet sağlam ve iyi bir yöntem oldu.
Bu işleme geçmeden önce çayımızı hazır ediyoruz mutlaka.

Seranın kenarlarını oluşturacak parçalara naylonu sabitledikten sonra iskeletin orta bölümünü de birleştirip henüz bahçeye çıkarmadan, evin içinde salonun ortasına kuruyoruz seramızı. Konu mankenimiz test için yerini alıyor hemen...

Burada da işlemin tamam olduğunu gördükten sonra seramızı akerdeon gibi katlayarak dışarıya, KüçükBahçem'ize taşıyoruz.


Kenarlarına ağırlıklar koymak suretiyle rüzgarda uçmasını, devrilmesini engelliyoruz. Paçaları oluşturan naylonun üzerine toprak atarak seramıza dışarıdan hava girmesini de kısıtlamış oluyoruz.

veee işte karşınızda KüçükBahçem'in KüçükSera'sı; küçük bile abartı mini serası...

Turplar ve lahanalar zaten oradaydı, serayı üstüne kurduk.

Dışarıdaki saksılardaki marul, dereotu, maydonoz, çilek, çiçek gibi soğuğa dayanıksız bitkilerimizi de içeri aldık.

Şimdilik gayet başarılı görünüyor. Eskişehir'in sabah ayazında dışarısı 3-4 derece sıcaklıkta iken bile içerisi 8-10 derecede oluyor. Bir de güneş görürse 20-24 dereceye çıktığını bile gördüm KüçükSeram'ın içinin...

Bu arada merak edenler için maliyetini yazayım, Kasım 2011 fiyatlarına göre 50 TL'yi bulmadı. Alet edevatın zaten olduğunu varsayıyoruz fiyata sadece sarf malzeme dahildir. Yani elli liraya minik, pratik, portatif bir sera yapmış olduk...

Her şey gönlünüzce olsun...
  Newer:Older:

E-POSTA

Ücretsiz e-posta adınız@kendinyap.gen.tr

ANKETLER

Fikriniz var. Ama...!
 

Twitter

ARAMA

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 35 konuk çevrimiçi

PRATİK BİLGİLER

Gümüşlerinizi 20 ml su içerisinde 10 g tebeşir tozu ve 10 g amonyak çözündürülerek hazırladığınız karışım ile ovabilirsiniz.

© www.kendinyap.gen.tr - 2009 Yasal Uyarı / Sitemize Destek / Site Haritası / Gizlilik Politikası / / Hakkımızda / İletişim